Members list

Year 2017

 

President  

Paola Pierangeli Tittarelli

 
Founding Members  

Germano Buzzi

Eugenio Ceccolini

Anna Gasparucci Selci

Maurizio Gennari

Vittorio Livi

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Board of Directors

 

Eugenio Ceccolini

Vittorio Livi

Achille Marchionni

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Luisa Rossi

Board of Statutory Auditors

 

Luca Sorcinelli, Presidente

Francesco Gennari, Sindaco

Tommaso D’Angelo, Sindaco

 
Sostenitori Diamante  

Sabine e Dan Stolero, Rishon Lezion

 

Sostenitori Oro  
Paolo Mannelli, Roma
Rair Simonyan, Moscow
 

Sostenitori

 

Maride Gagliardi, Torino

Peter Vandamme, Brugge

Heinz Georg Willer, München

Nelli Frei Glaeser e Guido Glaeser, Ostra

Inge e Michael Boetzel, Berlin

Alberto Bonetti, Reggio Emilia

Paul Butler, London

Rosaria e Guido Calvi, Roma

Maria Luisa Grassi Libonati, Roma

Mayri Voûte, Paris

Michael D. Watts, Milano

Wanda Del Gobbo, Bologna

Kiyoko e Tadao Kato, Tokyo

Aldo Battaini, Varese

Anna Maria Ambrosini Massari, Fano

Luciano Arcangeli, Roma

Manlio Bassano, Marmirolo

Annalisa e Eugenio Ceccolini, Pesaro

Maria Grazia Ceccolini Pototschnig, Pesaro

Colin Craig, Sao Domingos de Rana

Nicola Dolcini, Pesaro

Philip Eisenbeiss, Hong Kong

Gianfrancesco Fazzini e Grazia Paoletti, Firenze

Patrick Furniss, Norwich

Giovanna M. e Salvatore Giordano, Pesaro

Udo Hiller, Berlin

Monika Glotzmann, Seeshaupt

Juana Herrera Marroquin, Valencia

Jean-Luc au Sablon the Hair Colorist, Bruxelles

Wolfgang Lambrecht, Hamburg

Vittorio Livi, Pesaro

Flavia Lorenzetti, Civitanova Marche

Beatrice Mangiameli Molinari, Milano

Stefania e Achille Marchionni, Pesaro

Francesco Merloni, Fabriano

Dorotee Obsieger, Bonn

Opera Pesaro, Pesaro

Luciana Pierangeli, Roma

Paola Pierangeli Tittarelli, Pesaro

Milena Pierangeli Ugolini, Roma

Silvana Ratti, Pesaro

Luisa Rossi, Pesaro

Luigi Sansonetti, San Josè CR

Mauro Sarnelli, Roma

Felix Schlatter, Hamburg

Wilhelm Schlötterer, Pullach

Philippe Thewissen, Antwerpen

Ida e Giuseppe Ugolini, Roma

Marinela Velez, Cagayan De Oro City

Villa Cattani Stuart, Pesaro

Umberto Walter, Faggeto Lario

Amici  

Klaus P. Arnold, München

Thibaut Dixneuf, Paris

Giuseppe Ferreri, Milano

Marise Cremona e Adam Hodgkin, Gaggio Montano

Uriel Weltsch, Tel-Aviv

Christos Mortzos, Köln

Liz e Nigel Peace, Alton

Claude Fernandez, Aubervilliers

Christiane Obermeyr-Gruber, Tutzing

Herbert Robinson, London

Thomas Row, Wien

Nicholas Scott, London

Vincenzo Tessitore, Palermo

Werner Adam, Karlsruhe

Valery Brown, Karlsruhe

Sylvain Chambre, Avon

Koichi Murakami, Tokyo

Denis Schneiter, Paris

Aart S. Velthuijsen, Maarsen

Elke Wallat, Rodgau

Carlos R. Sánchez Carratalá, Valencia

Anna Eszter Aczel, Redcliffe QLD

David Adams, Paris

Matilde Adversi, Pesaro

Kazumasa Akiyama, Tokyo

Kenneth Aldred, Nottingham

Daphne Joyce Allen, Roma

Satoshi Asaoka, Yokohama

Boris Alzatovic, Bratislava

Sergio Barcellone, La Spezia

Willi Bauer, Gaggenau

Mario Bazzoli, Venezia Mestre

Filippo Beck, Zürich

Birgitta e Hans L. Beeck, Stockholm

Ladislav Belànyi, Kosice

Anna Berardi Marinuzzi, Roma

Teresa Berry, Collazzone

Guy Bertrand, Paris

Adriana Biagiarelli Stecconi, Ancona

Alberto Binello, Torino

François Bise, Villars-sur-Glâne

Laurent Boccon-Gibod, Paris

Alfredo Bonetti, Povo di Trento

Pietro Boscolo, Treviso

Giuseppe Bosoni, Piacenza

Marc Brisard, Libourne

Mario Busiri Vici, Perugia

Nicoletta Cacciari, Bologna

Lucius Caflisch, Gingins

Amparo Canizares, Madrid

Philippe Cardinale, Genève

Renza Esposito Carloni, Pesaro

Marco Carniti, Roma

François Casier, Bruxelles

Monella Cerri, Bologna

Circolo Amici della Lirica, Pesaro

Claudio Cobelli, Padova

Trevor Collins, London

Rudolf Colm, Milano

Morella Cottam, London

Salvador Crespo Picò, Alicante

Neil Dalrymple, London

Isabella Damiani, Paris

Marcello D’Antonino, Zürich

Timoteo Davies, Bruxelles

Pieter K. De Haan, Harderwijk

Mario de Martiis, Genova

Guillame de Saint-Seine, Paris

Philippe Debet, Paris

Egidio D’Egidio, Pineto

Laura Del Monte Raffaelli, Pesaro

René Delporte, Jalhay

Michèle e Jean-Pierre Denies, Dunkerque

Helen Dent, London

Michael Dlabka, Berlin

Marcello Dolia, Cagliari

Louis Dorbath, Strasbourg

Hugh Dumas, Stockbridge

Serge Dupuy, Toulouse

Ruth Düring, Recklinghausen

Francesco, Maria Angela, Filippo Esposito, Lecco

Bodo Fahlbusch, Paris

François Falco, Corenc

Maria Luisa Faraguna Onida, Trieste

Farmacia Centrale Ruggeri, Pesaro

Valentina Fernandez Marina, Alicante

Alessandro Firpo, Torino

Marina e Carlo Flamigni, San Varano

Henry Forgues, Biarritz

Lilly Fröhlich, Nänikon

Mario Fuppi, Macerata Feltria

Hugo Furrer, Bern

Stefan Gagg, Bangkok

Niels Galley, Kerpen

Marco Gallizioli, Venezia

Frédérique Galteau, Metz

Paolo Gentili, Roma

Philippe Gilbert, Neuilly-sur-Seine

Giorgio Girelli, Roma

Renato Giulietti, Imola

Cecile Gordon, London

Vladimir Grác, Svit

Stephan Grass, Zürich

Evelyne Grattepanche, Valenciennes

Christine Grimm, Berlin

Werner Gumbert, Karlsruhe

Freya Hezel-Kübert, München

Chizuko Hironaka, Yokohama

Walter Hirzinger, Innsbruck

Werner Hoffmann, München

Roger Holden, Richmond

Philippe Hourcade, Bayonne

Christopher Howard, Norfolk

Denise Huon, Paris

Gerard Hurl, Dublin

Ferruccio Hurle, Milano

Satomi Iritami, Tokyo

Roberto Izzo, Roma

Howard Douglas Jones, London

Pierre Julien, Limoges

Val Roger Jupe, London

Sachiko Kaizu, Yokohama

Noriko Kanai, Tokyo

Jürgen Kaziur, Oberursel

Bernd-Rüdiger Kern, Taucha

Michiko Kobayashi, Tokyo

Hiroshi Kojima, Tokyo

Michael Kornby, Aseda

Anja Korpiola, Helsinki

Tomiko Koto, Fujisawa City

Helmut Leonhartsberger, Wien

Jacques Libert, Bruxelles

Arturo Linguaglossa, Assisi

Robert Lion, Strasbourg

Roberto Magro, Milano

Fabrizio Manna, Roma

Alessandra Manuzzi, Ravenna

Sylvie Marini, Maisons-Alfort

Isabel Martinez, Zaragoza

Franco Masseroni, Desenzano del Garda

Mizuho Matsubara, Osaka

Elio Menzione, Roma

Françoise Moeller, Paris

Sylvain Moreau, Paris

Rolf Mues, München

Reto Müller, Basel

Kevin O’Hare, Glasgow

Akiko Otokita, Tokyo

Paolo e Margherita Ottavi, Pesaro

Thierry Paccoud, Ankara

Aline Pajolec, Paris

Paolo Paolini, Milano

Giovanni Eric Pasotto, Rimini

Jean-François Pechberty, Paris

Kay e Robert Peterson, Milano

François Poli, Paris

Sophie Pommerell-Wintringer, Echternach

Silvia e Maurizio Ponzellini, Winchester

Mariagrazia Prestini, Milano

Alessandro Properzi, Roma

Elisa Ranucci, Bruxelles

Terry Reeks, Brecon

Bernard Rein, Paris

Justa e Hans Renner, Groningen

Ruggero Ridolfi, Forlì

Dorothea e Gianluigi Rinaldi, Pesaro

Jose Antonio Rodriguez-Priego, Frankfurt

Andrée e Leonardo Rolla-Techeur, Bruxelles

Ercole Romagna, Pesaro

Gianluca Ruiz De Cardenas, Milano

Daniel Sagez, Nouméa

Maria Carolina Santini Buzzi, Pesaro

Isabelle Schyns, Bruxelles

René Sommer, Bourg La Reine

Elena Sormani, Pesaro

Rodolfo Roque Spisso, Buenos Aires

Robert William Stanton, Milano

Jürgen Steinberg, Berlin

Gilbert Stenfort, Dreux

Dirk Sterkendries, Helecine

Paul Storm-Larsen, Richmond

Sergio Strata, La Spezia

Masaya Suzuki, Yokohama

Maria Rosanna Talevi, Ancona

Ichiro Tanaka, Kanagawa

Floriana Tessitore, Palermo

Heinrich Tettinek, Wien

Irene Tomacelli, London

Mario Torre, Napoli

Jürgen Trabant, Niedernhausen

Erich Trachtenberg, Wien

Roberto Tramarin, Pavia

J. Patrck Truhn, Berlin

Masahiro Tsuji, Tokyo

Masaki Tsunooka, Satigny

Kei Tsuruma, Tokyo

Nicole Vecchioli, Crans-Montana

Valeria Veroni, Bologna

Jean Pierre Vidit, Metz

Paola Vignoli, Saronno

Maria Pia Vivanti, Roma

Rainer Voight, Sevenoaks

Helmut Walter, Hamm

David Ward, Darlington

Lester Warren, Nîmes

Heidemarie Werbetz, Hamburg

Astrid Wilk, Oberhaslach

Hans Winkler, Wien

Masashi Yoshida, Tokyo

Tatyana Zatsepina, Moscow

Thomas Zedrosser, Wien

Bernd Zeytz, Gauting

Amici under 30

 

Nicola Anteghini, Ferrara

Stefano Benucci, Donnini-Reggello

Emma Bonetti, Povo di Trento

Marco Campaner, Treviso

Marika Colasanto, Boissano

Laura Colm, Milano

Luca De Zan, Milano

Gianluca Fornoni, Chignolo d’Isola

Davide Martini, Cascina

Marion Massonnat, Paris

Elena McLeod, Limerick

Alessandro Morrone Mozzi, Fermo

Jacopo Mattia Perozzi, Porto San Giorgio

Nicholas Tagliatini, Diano Castello

Alessandro Tomassini, Pesaro

Giulia Urbinati, Macerata Feltria

Marten H. Velthuijsen, Utrecht