Members list

Year 2015

 

President  

Paola Pierangeli Tittarelli

 
Founding Members  

Germano Buzzi

Eugenio Ceccolini

Anna Gasparucci Selci

Maurizio Gennari

Vittorio Livi

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Board of Directors

 

Eugenio Ceccolini

Maurizio Gennari

Vittorio Livi

Achille Marchionni

Francesco Merloni

Silvana Ratti

Luisa Rossi

Board of Statutory Auditors

 

Roberto Riffelli, Presidente

Simona Corsini, Sindaco

Francesco Sanchioni, Sindaco

 
Sostenitori Diamante  

Sabine e Dan Stolero, Rishon Lezion

 

Sostenitori Oro  
Trifon Natsis, Collonge-Bellerive  

Sostenitori

 

Rayr Simonyan, Moscow

Maride Gagliardi, Torino

Paolo Mannelli, Roma

Heinz Willer, München

Inge e Michael Boetzel, Berlin

Nelli Frei Glaeser e Guido Glaeser, Ostra

Alberto Bonetti, Reggio Emilia

Paul Butler, London

Rosaria e Guido Calvi, Roma

Maria Luisa Grassi Libonati, Roma

Peter Vandamme, Brugge

Mayri Voûte, Paris

Michael D. Watts, Milano

Wanda Del Gobbo, Bologna

Kiyoko e Tadao Kato, Tokyo

Opera Pesaro, Pesaro

Aldo Battaini, Varese

Patrick Furniss, Norwich

Anna Maria Ambrosini Massari, Fano

Luciano Arcangeli, Roma

Famiglia Bahamonde, La Coruña

Ada Bertozzini, Pesaro

Annalisa e Eugenio Ceccolini, Pesaro

Maria Grazia Ceccolini Pototschnig, Pesaro

Liliana e Agostino Cesaroni, Pesaro

Graziella e Marco Fazi, Pesaro

Gianfrancesco Fazzini e Grazia Paoletti, Firenze

Valeria e Pietro Fenici, Fano

Galleria di Franca Mancini, Pesaro

Rosy e Maurizio Gennari, Pesaro

Giovanna Maria e Salvatore Giordano, Pesaro

Juana Herrera Marroquin, Valencia          

Jean-Luc au Sablon the Hair Colorist, Bruxelles

Wolfgang Lambrecht, Hamburg

Vittorio Livi, Pesaro

Adriana Lora Totino Pagani, Torino

Beatrice Mangiameli Molinari, Milano

Attilio Marchetti Rossi, Pesaro

Achille Marchionni, Pesaro

Francesco Merloni, Fabriano

Dorotee Obsieger, Bonn

Luciana Pierangeli, Roma

Paola Pierangeli Titttarelli, Pesaro

Milena Pierangeli Ugolini, Roma

Silvana Ratti, Pesaro

Luisa Rossi, Pesaro

Gianluca Ruiz De Cardenas, Milano

Michael D. Ryan, Netherbury

Felix Schlatter, Hamburg

Mariadele e Marco Tamino, Pesaro

Ida e Giuseppe Ugolini, Roma

Villa Cattani Stuart, Pesaro

Umberto Walter, Faggeto Lario


Amici  

Thibaut Dixneuf, Pavant

Klaus P. Arnold, Gauting

Hotel Giovanna Regina, Gabicce Mare

Christos Mortzos, Köln

Manlio Bassano, Marmirolo

Colin John Craig, Cascais

Claude Fernandez, Aubervilliers

Richard Jacques, London

Christiane Obermeyr-Gruber, Tutzing

Liz e Nigel Peace, Alton

Herbert Robinson, London

Thomas Row, Wien

Vincenzo Tessitore, Palermo

Hans Winkler, Wien

Werner Adam, Karlsruhe

Rolf Mues, München

Koichi Murakami, Tokyo

Sally Shaffer, Albeuve

David Siddle, West End Qld

Aart S. Velthuijsen, Maarsen

Elke Wallat, Rodgau

Anna Eszter Aczel, Redcliffe

David Adams, Paris

Kazumasa Akiyama, Tokyo

Ken Aldred, Nottingham

Daphne Joyce Allen, Roma

Tim Ambler, Holt

Satoshi Asaoka, Yokohama

Gianluca Attanasio, Faenza

Giovanna Baldini, Imola

Willi Bauer, Gaggenau

Mario Bazzoli, Venezia Mestre

Filippo Beck, Zürich

Hans L. Beeck, Stockholm

Ladislav Belanyi, Kosice

André Birling, Moscow

Marie-Therese Bise, Villars-sur-Glâne

Martine Blech, Paris

Laurent Boccon-Gibod, Paris

Alfredo Bonetti, Povo diTrento

Pietro Boscolo, Treviso

Giuseppe Bosoni, Piacenza

Marc Brisard, Libourne

Valery Brown, Karlsruhe

Mario Busiri Vici, Perugia

Nicoletta Cacciari, Bologna

Lucius Caflisch, Gingins

Renza Carloni Esposito, Pesaro

Monella Cerri, Bologna

Sylvain Chambre, Avon

Kathleen Chiti, Milano

Vadim Chugunov, Moscow

Circolo Amici della Lirica, Pesaro

Trevor Collins, London

Alberto Coppola Amero d’Aste, Palermo

Morella Cottam, London

Marise Cremona, Gaggio Montano

Salvador Crespo Picò, Alicante

Matthew Curtis, London

Marcello D’Antonino, Zürich

Neil Dalrymple, London

Luca Damaschi, Sasso Marconi

Timoteo Davies, Bruxelles

Pieter K. de Haan, Harderwijk

Mario De Martiis, Genova

Guillaume De Saint-Seine, Paris

Philippe Debet, Paris

Laura Del Monte Raffaelli, Pesaro

René Delporte, Sart-Jalhay

Michèle e Jean-Pierre Denies, Dunkerque      

Dominique Desjeux, Paris

Michael Dlabka, Berlin

Marcello Dolia, Cagliari

Luis Domingo, Barcelona

Hugh Dumas, Stockbridge

Philip Eisenbeiss, Hong Kong

Bodo Fahlbusch, Paris

François Falco, Corenc

Maria Luisa Faraguna Onida, Trieste

Farmacia Centrale Ruggeri, Pesaro

Valentina Fernandez Marina, Alicante

Giuseppe Ferreri, MIlano

Paolo Fioretti, Firenze

Marina e Carlo Flamigni, San Varano

Giorgio Forni, Bologna

Lilly Fröhlich, Nänikon

Mauro Fuppi, Macerata Feltria

Hugo Furrer, Bern

Stefan Gagg, Bangkok

Marco Gallizioli, Venezia

Philippe Gilbert, Neuilly-sur-Seine

Giorgio Girelli, Roma

Ferdinando Giugliano, Fano

Renato Giulietti, Imola

Cecile Gordon, London

Vittorio Gorgoni, Pesaro

Vladimir Gràc, Svit

Stephan Grass, Zürich

Irene Evelyn Guest, Roma

Werner Gumbert, Karlsruhe

Takashi Hasegawa, Hadano

Jean-Bernard Havé, Saint-German Le Châtelet

Olga Hay, London

Chizuko Hironaka, Yokohama

Walter Hirzinger, Innsbruck

Adam Hodgkin, Gaggio Montano

Werner Hoffmann, München

Roger Holden, Richmond

Denise Huon, Paris

Gerard Hurl, Dublin

Ferruccio Hurle, Milano

Tino Inselmini, Vezia

Satomi Iritani, Tokyo

Howard Douglas Jones, London

Pierre Julien, Limoges

Val e Roger Jupe, London

Tomio Kameoka, Tokyo

Noriko Kanai, Tokyo

Jerome Karet, London

Brigitte e Jürgen Kaziur, Oberursel

Bernd-Rüdiger Kern, Taucha

Michiko Kobayashi, Tokyo

Takahiro Koida, Osaka

Hiroshi Kojima, Tokyo

Michael Kornby, Aseda

Anja Korpiola, Helsinki

Trevor Lau, Auckland

Jacques Libert, Bruxelles

Mariella e Francesco Lungarini, Fano

Roberto Magro, Milano

Sylvie Marini, Maisons-Alfort

Gisele Marty, Palma de Mallorca

Daijiro Mashimo, Tokyo

Franco Masseroni, Desenzano del Garda

Mizuho Matsubara, Osaka City

Elio Menzione, Roma

Reto Müller, Basel

Akiko Otokita, Tokyo

Thierry Paccoud, Ankara

Giulia Panichi Pignatelli, Castel di Lama

Anna Maria Paolini, Roma

Paolo Paolini, Milano

Jean-François Pechberty, Paris

Robert Peterson, Milano

François Poli, Paris

Sophie Pommerell-Wintringer, Echternach

Alessandro Properzi, Roma

Cesare Questa, Urbino

Elisa Ranucci, Bruxelles

Bernard Rein, Paris

Hans Renner, Groningen

Ruggero Ridolfi, Forlì

Dorothea e Gian Luigi Rinaldi, Pesaro

Andrée e Leonardo Rolla-Techeur, Bruxelles

Ercole Romagna, Pesaro

Georg Salem, Wien

Maria Carolina Santini Buzzi, Pesaro

Vincenzo Sirsi, Flero

Rene Sommer, Bourg La Reine

Elena Sormani, Pesaro

Spazio Lugli, Pesaro

Emanuele Stauffer, Arogno

Jürgen Steinberg, Berlin

Dirk Sterkendries, Helecine

Sergio Strata, La Spezia

Masaya Suzuki, Yokohama

Maria Rosanna Talevi, Ancona

Ichiro Tanaka, Kanagawa

Floriana Tessitore, Palermo

Heinrich Tettinek, Wien

Irene Tomacelli, London

Michèle e Pierre Touboul, Montchaboud

Jürgen Trabant, Niedernhausen

Armin Trautmann, Augsburg

Masahiro Tsuji, Tokyo

Masaki Tsunooka, Satigny

Kei Tsuruma, Tokyo

Charles Tucker, Norfolk

Pierre Valentin, Paris

Nicole Vecchioli, Crans-Montana

Valeria Veroni, Bologna

Maria Pia Vivanti, Roma

Rainer Voigt, Sevenoaks

Lester Warren, Nîmes

Heidemarie Werbetz, Hamburg

Astrid Wilk, Oberhaslach

Rose Willis, London

Gabriela Woska, Hamburg

Kinji Yamamoto, Hong Kong

Masashi Yoshida, Tokyo

Vittorio Zambon, Legnano

Tatyana Zatsepina, Moscow

Bernd Zeytz, Gauting

Amici under 30

 

Nicola Anteghini, Ferrara

Maria Angela Bellini, Lecco

Stefano Benucci, Donnini-Reggello

Emma Bonetti, Povo di Trento

Marika Colasanto, Boissano

Pablo Garcia Senecat, Riviere

Immanuel Gartner, Wien

Matteo Gerlegni, Ghedi

Davide Martini, Cascina

Marion Massonnat, Paris

Alessandro Morrone Mozzi, Fermo

Roberta Nuzzo, Genova

Riccardo Rocca, Castellamonte

Evgenia Subbotina, Moscow

Varvara Subbotina, Moscow

Nicholas Tagliatini, Diano Castello

Maria Vittoria e Margherita Tomassini, Pesaro

Giulia Urbinati, Macerata Feltria

Marten H. Velthuijsen, Utrecht

John Cant, Guildford

Francesco Esposito, Lecco